Obec Dlouhý Újezd

Aktuální počasí
Čas:16:45:49
Teplota [°C]:-1.5
Vlhkost [%]:87.3
Tlak [hPa]:982
Rychl. větru [m/s]:0
Směr větru:SSE
Aktuální stav vodojemu:
Čas:16:46:01
Stav:100 %
Dnes je 21.11.2024
Albert
Úvodní stránka > Články > Podrobnosti záznamu

Noční záblesky nad Újezdem

Napsáno: 14.06.13          Autor: MiKr          

Noční obloha nabízí mnoho zajímavých překvapení. Jedním z nich jsou záblesky, nejčastěji způsobované pádem vesmírných kamenů do atmosféry (takové záblesky se pak nazývají meteory). Spatřit jak se lidově říká "padat hvězdu" je často dílem náhody a než si člověk stačí vymyslet přání, je dávno po pádu. Naštěstí se ale nemusíme spoléhat jen na náhodu a díky lidské vynalézavosti můžeme spatřit obdobné záblesky již s předem připraveným přáním. Existují totiž družice, které vrhají na zemský povrch "prasátka", tedy odráží sluneční paprsky ve vhodném směru a nám se pak zdá, že září. Výsledek je pak velmi podobný padající hvězdě, jen o něco pomalejší. Navíc u takových družic můžeme přesně určit, kdy dojde k průletu a zda můžeme odraz spatřit. V případě, že jsou nám hvězdy nakloněny, spatříme nejprve slabé pohybující se světélko, které postupně zjasňuje a poté opět pohasíná. K nejznámějším družicím, které se takto projevují, patří systém telekomunikačních družic Iridium. Nicméně, je i spousta dalších.

Na přiložených fotografiích  můžeme vidět právě takovéto záblesky družic. První případ byl nečekaným překvapením, proto záblesky nejsou celé, nicméně spatřit jasný dvojzáblesk družic opět vyžaduje i špetku štěstí. V tomto případě se jedná o přelet dvojice amerických vojenských družic NOSS. Na druhém snímku už je zachycen očekávaný velmi jasný záblesk družice Iridium 57. Krom jiného na obou snímcích je patrná Mléčná dráha jako jasný pás táhnoucí se snímkem.

 

Přiložené obrázky:
Verze pro tisk          Zobrazeno: 29866x
Copyright © 2013, Obec Dlouhý Újezd          Mapa stránek          Informace ze zákona          Zpět na začátek          Poslední úprava: 15:49 21.11.